kopalnia

Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów energii. Tematem kryzys energetyczny

24 listopada 2022 r. w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów energii Unii Europejskiej, które zajęło się trudnym tematem kryzysu energetycznego. Spotkanie współorganizowane przez Komisję Europejską oraz Radę UE skupiło się na omówieniu i zidentyfikowaniu strukturalnych problemów w sektorze energii, które mają wpływ na wszystkie państwa członkowskie. Ministrowie dyskutowali również o celach polityki energetycznej na poziomie europejskim i narodowym
oraz o innowacyjnych rozwiązaniach dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Dyskusja dotyczyła również najnowszych technologii, takich jak odnawialne źródła energii i magazynowanie energii. Inicjatywy te mają pomóc w przejściu do zdecentralizowanego systemu energetycznego, który będzie bardziej oparty na konsumentach i możliwy do osiągnięcia dzięki nowym technologiom.

Polski rynek węgla

Polski rynek węgla jest bardzo zróżnicowany, a zapotrzebowanie na ten surowiec wciąż jest duże. Głównymi producentami węgla są kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej. Wydobycie odbywa się głównie w kopalniach odkrywkowych i podziemnych. Zasoby węgla brunatnego oraz kamiennego szacuje się na około 18 miliardów ton, co stanowi ponad połowę całkowitych zasobów tego surowca na świecie. Zużycie w Polsce jest bardzo duże i wynosi ok. 40 mln ton rocznie, co daje jej pozycję lidera w Europie Środkowej i Wschodniej pod tym względem. Polska jest również ważnym dostawcą dla innych państw europejskich, sprzedając ok. 30 mln ton rocznie do Niemiec, Francji i Czech.

Nowe przepisy Unii Europejskiej oznaczają zamknięcie kopalń?

Czy nowe przepisy Unii Europejskiej oznaczają zamknięcie wielu kopalń na terenie całej Europy? Wszystko wskazuje na to, że tak. Przez lata polityka UE dotycząca wydobycia węgla była pro-ekologiczna, co sprawiło, że nastąpiło powolne ograniczenie tego rodzaju aktywności. Teraz jednak Unia postanowiła całkowicie zakończyć działalność górniczą i skupić się na innych gałęziach gospodarki. Wielu górnikom grozi bezrobocie, a zamknięcie kopalń będzie miało istotny wpływ na lokalne społeczeństwo oraz ekonomię państwa.

Sondaż: Czy Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe?

Badanie opinii publicznej w sprawie tego, czy Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe, było bardzo skomplikowane. Z jednej strony, polskie górnictwo węglowe jest ważnym elementem polskiej gospodarki i dostarcza olbrzymie ilości energii elektrycznej. Jednakże, na świecie coraz więcej osób uważa, że palenie węgla ma negatywny wpływ na nasz środowisko.

W sondażu przeprowadzonym przez agencję badawczą CBOS okazało się, że ponad połowa respondentów odrzuciła pomysł zwiększenia inwestycji w górnictwo węglowe. Natomiast 35% respondentów uważa, że powinniśmy kontynuować rozwijanie branży i inwestować więcej w technologię odnawialnych źródeł energii. Wyniki tego sondażu pokazują, jak trudne jest podjęcie decyzji dotyczące inwestowania lub nie-inwestowania w sektor górnictwa w Polsce.

A Wy co o tym sądzicie?

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
EnglishPolishChinese (Simplified)GermanFrenchItalianSpanishPortugueseUkrainian
0
Would love your thoughts, please comment.x
X