Barbórka – święto górników

Barbórka to święto Górników, obchodzone 4 grudnia w wielu krajach Europy. Jest to dzień, w którym górnicy i ich rodziny celebrują ich zawód oraz wszystko, co do niego należy. Górnicy spotykają się ze swoimi kolegami i przeżywają ten dzień razem. W tym szczególnym dniu mają okazję podzielić się swoimi historiami, a także wspomnieć osoby, które straciły życie w czasie swojej pracy. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości i parady, połączone z modlitwami za bezpieczeństwo górnikom oraz ich rodzin. Uroczyste msze są odprawiane w intencji tego zawodu oraz ludzi, którzy go uprawiają. Barbórka jest również doskonałym momentem na rozpoczynanie nowych inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa górniczego oraz na podsumowanie dotychczasowych postulatów i sukcesu gospodarczych branż pokrewnych do sektora górnictwa.

Jak obchodzono Święto Górników wczoraj i dziś?

Barbórka jest świętem górników obchodzonym 4 grudnia. Początkowo była to impreza o charakterze religijnym, która miała na celu oddanie hołdu patronce górniczych zawodów – świętej Barbary. Obecnie Święto Górników jest coraz bardziej popularne i obchodzone w całej Polsce. Wczoraj i dziś, gdy przybywa się do kopalni, zwykle można usłyszeć oklaski i pokazy sztucznych ogni. Zazwyczaj tego dnia górnicy noszą mundury i odbywają uroczyste pochody wraz z orkiestrami. Oprócz tego, rytuały barbórkowe obejmują także tradycyjne spotkania towarzyskie i biesiady przy lokalnych potrawach i trunkach. Na stołach pojawia się także symbolika związana z wydobyciem węgla, taka jak czarne serca cukierkowe czy figurki z wizerunkiem patronki – świętej Barbary.

Życzenia dla górników

Barbórka to czas składania życzeń na nadchodzący rok. W związku z tym wszystkim Górnikom i Pracownikom kopalń życzymy by pozostali bezpieczni i zdrowi, a św. Barbara otoczyła Was swoją opieką! Niech każdy odnotuje tyle samo wyjazdów, co zjazdów! Szczęść Boże!

guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Pan Andrzej
Pan Andrzej
1 miesiąc temu

Pouczający artykuł! 😁

EnglishPolishChinese (Simplified)GermanFrenchItalianSpanishPortugueseUkrainian
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
X