Przemysł górniczy od dawna stanowi ważną część polskiej gospodarki, dostarczając niezbędnych materiałów dla różnych gałęzi przemysłu i napędzając wzrost gospodarczy w wielu obszarach.

Najnowszy plan państwowego wsparcia dla górnictwa, który przyjęto w 2022 r. ma na celu zapewnienie dodatkowej pomocy dla tego sektora gospodarki. Konkretnie, w ciągu najbliższej dekady zostanie udzielona pomoc publiczna w wysokości 29 miliardów złotych, aby wesprzeć rozwój tej kluczowej branży. Oznacza to duży zastrzyk finansowy dla górników i spółek węglowych.

“Ustawa podpisana przez Prezydenta RP ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Polskiej Grupy Górniczej S.A., ale także dla całej branży górniczej, ponieważ pozwala kontynuować według wcześniejszych założeń program transformacji sektora, uzgodniony w umowie społecznej. Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej” – informuje Polska Grupa Górnicza.

Formy pomocy finansowej dla górnictwa

Pomoc ta będzie miała różne formy, takie jak ulgi podatkowe i inne zachęty finansowe, a także pomoże w tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu wzrostu gospodarczego w społecznościach, których utrzymanie zależy od górnictwa. Sygnalizuje to również zaangażowanie rządu w realizację umowy społecznej z górnikami, pomagając im zachować konkurencyjność w coraz bardziej niepewnym otoczeniu cen energii. Dzięki tej nowej inwestycji górnicy mogą mieć większą pewność, że ich przedsiębiorstwa pozostaną rentowne w nadchodzących latach, zapewniając, że polski sektor górniczy pozostanie kluczową częścią gospodarki.

Krótko mówiąc, oczekuje się, że fundusze te przyniosą znaczące pozytywne zmiany, zarówno dla przemysłu okołogórniczego, górników, jak i tych, którzy zależni są od efektów ich pracy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
EnglishPolishChinese (Simplified)GermanFrenchItalianSpanishPortugueseUkrainian
0
Would love your thoughts, please comment.x
X