Premier Mateusz Morawiecki pod koniec grudnia 2022 r. wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że górnictwo jeszcze długo nie powie ostatniego słowa. Świadczy to o znaczeniu tej branży, która od wieków jest integralną częścią gospodarki narodowej.

Dziś górnictwo nadal zapewnia tysiące miejsc pracy i generuje miliardy dolarów przychodów dla rządów. Jest również odpowiedzialne za dostarczanie podstawowych materiałów, takich jak ruda żelaza, węgiel, ropa i gaz, wśród wielu innych.

Oświadczenie premiera wskazuje, że rząd pozostaje zaangażowany we wspieranie branży i zapewnienie, że pozostanie ona ważnym motorem wzrostu gospodarczego i rozwoju. Ponadto rozwijane są nowe technologie, dzięki którym górnictwo staje się bezpieczniejsze i bardziej wydajne. Wraz z postępem w zakresie automatyzacji i robotyzacji można przypuszczać, że przemysł ten pozostanie ważnym sektorem również w przyszłości.

Dodatkowo w tym samym czasie, w wywiadzie dla portalu dziennikzachodni.pl Premier Mateusz Morawiecki mówił:

“Ja zawsze uważałem, że racjonalne wydobycie powinno być kontynuowane, a nasze górnictwo węgla kamiennego długo jeszcze nie powie swojego ostatniego słowa. Tym bardziej, że dojrzewają nowe technologie, które mają je uczynić bardziej bezpiecznym i bardziej opłacalnym. Może wreszcie ekonomiczne podstawy będzie miała prowadzona na większą skalę podziemna gazyfikacja węgla? A może jeszcze coś innego?” 

Premier ocenił również, iż:

“Bez względu jednak na to, jakie nowe techniczne możliwości czas przyniesie, wiemy, że na wielu obszarach musimy być dużo bardziej niezależni, w znacznie większym stopniu samowystarczalni. Zasada ta dotyczy wszystkiego, ale energetyki, w tym surowców energetycznych w szczególności”.

W związku z tym można wnioskować, że górnictwo pozostanie ważną częścią naszej narodowej historii przez kolejne lata.

 

 

 

 

Źródła: pap.pl, dziennikzachodni.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
EnglishPolishChinese (Simplified)GermanFrenchItalianSpanishPortugueseUkrainian
0
Would love your thoughts, please comment.x
X